Růže

Růže jsou známé po tisíciletí. Již v roce 500 př. n. l. Konfucius zmínil růže rostoucí v císařských zahradách. V západním světě jsou růže známé z dob mezopotámské, egyptské a mykénské civilizace. A byl to Alexandr Veliký (356-323 př. n. l.), kdo se postaral o rozšíření pěstování a šlechtění růží v Evropě.

Existuje mnoho kategorií, podle kterých můžeme růže rozdělit. Zmapovat množství druhů ani nejde, protože vznikají stále další.

Dělení růží

Růže lze přehledně rozdělit podle růstu:

  • keřové (Elmshorn, Schneewittchen)
  • půdopokryvné (Max Graf, Red Bells)
  • záhonové (Gloria Dey, Bonica, Edelweiss, Goldmarie)
  • pnoucí (Alexander von Humboldt, Eva, Goldstern)

Růže podle využití:

  • solitéry – vzrostlé keře
  • živé ploty a stěny
  • záhony
  • růže v nádobách
  • růže k pergolám, ozdobným obloukům

Sázení

Ideální čas pro sázení růží je od půlky března do konce dubna, ideálně pokud nejsou slunečné dny. Rostliny ke svému zdravému růstu bez chorob potřebují vzdušné místo, hodně světla a několik hodin slunečního svitu denně.

Postup výsadby:

Růže by se měly před sázením namočit do vody, nejlépe na celou noc. Při nákupu vybírejte rostliny s vlhkým kořenovým balem. Pokud jsou kořeny zaschlé, rostlina se nemusí ujmout. Sázecí otvor udělejte dost velký, aby měly kořeny dost místa. Před zasazením odstraňte poškozené kořeny a ty zdravé zastřihněte. K hlíně, kterou zahrnujete kořeny, přidejte 30 % vyzrálého kompostu. Pokud je hlína těžká, přidává se písek. Růže preferuje zalévat občas větším množstvím vody.

Co vyrobit ze sušených růží?

Mnoho žen doma suší růže, které dostaly. Jejich srdce jim totiž nedovolí vyhodit kytici, která je stále krásná. Problémem však zůstává trvanlivost takové kytice a případné využití nasušených květin. Možná nebudete věřit, ale existuje řada způsobů, jak růže mj. využít a nepřijít tak o emoci, kterou nám do našeho domova přinesly. Jde pouze o to, co nám naše kreativita dovolí. 

Ideální postup, jak usušit kytici růží

Dostali jste nádhernou kytici růží a je vám líto ji vyhodit, i když uvadá? Poradíme vám, jak takovou kytici správně usušit, aby se zachovala její krása. Při správném procesu vám tak vydrží roky.

Jarní sázení růží

Růže patří k nejoblíbenějším květinám, její historie je opředená legendami i příběhy a inspirovala snílky i umělce.

Ale jak si mezi tisíci kultivary vybrat právě ty nejvhodnější? Základem je, nakupovat růže podle podmínek, které jim můžete poskytnout. Výhodou je, že se růže v chladném počasí snadno přesazují, takže pokud jim místo nevyhovuje, lze je dát jinam.

Jak množit růže?

Růže jsou krásné, voňavé rostliny vhodné k různorodému použití. Ať už jste pěstitel, který si chce vytvořit rozsáhlou vonnou zahradu nebo rozšířit sbírku olejů a krémů, růže jsou velmi vhodná rostlina k množení. Množení růží lze provádět několika způsoby a lze množit nejen v případě rostlinek na záhonku, množením můžete zachovat i růži, kterou dostanete k narozeninám a tím její krásu zachovat.

Jak stříhat růže?

Růže jsou královny květin. Aby mohly být skutečnou ozdobou, je nutné jim pomoci kvalitním řezem. Správný řez ovlivní počet i kvalitu květů a růže se tak stanou chloubou zahrady. Jarním střihem dosáhneme krásného vzhledu rostliny. Podzimním řezem pak pomůže při přečkávání zimy. Jak však při stříhání postupovat?

Jak stříhat růže po odkvětu?

Růže patří mezi nejpopulárnější květiny českých zahrad i velmi mnoha parků a veřejných prostranství. Keříkové, stromkové, popínavé, šípkové – každý si najde takovou růži, jejíž květy mu budou dělat největší radost. Stovky odstínů a odrůd, právem je růže nazývána královnou květin. Ale i královna potřebuje občas pomoci.

Kdy a jak stříhat růže?

Chcete-li, aby vám vaše růže dělaly radost, potřebují patřičnou péči. Nezbytností je pravidelné řezání. Kdy řezat růže a jak to udělat správně?