Slimáci

Slimáci patří mezi nejčastější škůdce zahrad a dokážou napáchat nemalé škody. Milují vlhké prostředí a v noci se s chutí pustí do listů, stonků i plodů. Pokud se objeví ve větším množství, mohou zničit úrodu během několika dní. Proto je dobré vědět, jak se proti nim bránit.

Kde se slimáci vyskytují?

Nejčastěji se ukrývají pod listy, ve vlhkém mulči nebo pod kameny a prkny. Přes den se schovávají na stinných a vlhkých místech, v noci vylézají a živí se měkkými částmi rostlin. Jejich aktivita je nejvyšší po dešti nebo během vlhkých letních večerů.

Jak slimákům předcházet?

Nejlepší obranou proti slimákům je jim vůbec nedat šanci. Pokud udržíte zahradu čistou a vzdušnou, snížíte počet míst, kde se mohou ukrývat. Pomáhá pravidelné okopávání, odstraňování plevele a zalévání spíše ráno než večer, aby půda nestála dlouho vlhká. Na záhony můžete přidat mulč z ostrého materiálu, třeba drcené skořápky nebo štěpku – slimákům se po takovém povrchu špatně pohybuje.

Možnosti ochrany

Jestli už se slimáci na zahradě objevili, můžete proti nim bojovat několika způsoby. Klasikou je ruční sběr, který je sice pracný, ale když ho budete dělat pravidelně, dost se tím jejich výskyt omezí. Pomoci mohou i přirození nepřátelé slimáků, jako jsou ježci, kachny nebo slepýši – pokud máte možnost, zkuste je na zahradě podpořit.

Další možností jsou různé pasti. Slimáci se rádi schovávají pod prkénka, převrácené květináče nebo odřezané půlky citrusů – stačí je ráno zkontrolovat a slimáky odstranit.

K ochraně rostlin můžete použít i různé bariéry, které slimáci neradi překonávají. Může jít o kroužky z drcených skořápek, pilin nebo měděné pásky kolem záhonů. A pokud je slimáků opravdu hodně, můžete sáhnout po biologických prostředcích, například parazitických hlísticích, které je napadají nebo po granulátech na bázi železitého fosfátu – ten je šetrný k přírodě i ostatním živočichům.

Co dělat, když už jsou slimáci na zahradě?

Pokud zjistíte, že už vám slimáci okusují zeleninu a květiny, zkuste kombinovat více metod ochrany najednou. Často je potřeba několik týdnů důsledného boje, než se jejich počet výrazně sníží. Důležité je být vytrvalý a nenechat zahradu bez ochrany, aby se škůdci znovu nepřemnožili. S trochou trpělivosti a správným přístupem můžete jejich výskyt výrazně omezit a ochránit svou úrodu.

Bezradný boj se slimáky. Co na ně opravdu platí?

Včera jsem protrhávala odkvetlý měsíček. Odkryla jsem stinná a vlhká místa na záhonech. Byli tam. Slimáci. Dva z nich se k sobě tulili přímo na ohryzaném afrikánu. Musela jsem se smát.

Co platí na slimáky?

Miluju všechno živé. Slimáky nevyjímaje. Což se docela špatně se zahradničením snáší. Řekla jsem si proto, že ze slimáků nebudu mít strach. Inspirovala mě k tomu filosofie, že čeho se bojíme, to si přitahujeme. A naopak. Opravdu to fungovalo. Loni jsem sklízela jeden svěží a neokousaný salát za druhým. Když jsme si na něm zase jednou pochutnávali, dozvěděla jsem se krutou pravdu. Se slimáky bylo všechno jinak.

Jak zničit slimáky?

Slimáci, mravenci, krtci, myšky a jiná drobná zvířectva, neradi vidíme na našich krásných, upravených zahradách. Důkladně si připravujeme zahradu, pečlivě sázíme semínka, hnojíme, vytrháváme plevel a pak stačí více deště, či sucha a úroda nám mizí před očima. Na světě existuje více jak 33 druhů slimáků limax a právě tento druh, přesněji slimák popelavý (Limax cinerooniger) patří nejvíce hojně vyskytujících u nás. Deštivé počasí umožňuje snadný pohyb po rostlinách po celý den a věřte nebo ne, vaši úrodu vám můžou zlikvidovat do pár dnů.

Jak na slimáky na zahradě?

Slimáci jsou doslova pohromou zahrádkářů, likvidují zahrádky, zeleninu a květiny. Slimáky je nutné sbírat, hubit, nastražovat na ně pasti, chránit květiny, zeleninu, zahrádku apod. V článku se dozvíte, jak proti těmto škůdcům postupovat.