Včera jsem protrhávala odkvetlý měsíček. Odkryla jsem stinná a vlhká místa na záhonech. Byli tam. Slimáci. Dva z nich se k sobě tulili přímo na ohryzaném afrikánu. Musela jsem se smát.
Miluju všechno živé. Slimáky nevyjímaje. Což se docela špatně se zahradničením snáší. Řekla jsem si proto, že ze slimáků nebudu mít strach. Inspirovala mě k tomu filosofie, že čeho se bojíme, to si přitahujeme. A naopak. Opravdu to fungovalo. Loni jsem sklízela jeden svěží a neokousaný salát za druhým. Když jsme si na něm zase jednou pochutnávali, dozvěděla jsem se krutou pravdu. Se slimáky bylo všechno jinak.
Slimáci, mravenci, krtci, myšky a jiná drobná zvířectva, neradi vidíme na našich krásných, upravených zahradách. Důkladně si připravujeme zahradu, pečlivě sázíme semínka, hnojíme, vytrháváme plevel a pak stačí více deště, či sucha a úroda nám mizí před očima. Na světě existuje více jak 33 druhů slimáků limax a právě tento druh, přesněji slimák popelavý (Limax cinerooniger) patří nejvíce hojně vyskytujících u nás. Deštivé počasí umožňuje snadný pohyb po rostlinách po celý den a věřte nebo ne, vaši úrodu vám můžou zlikvidovat do pár dnů.
Slimáci jsou doslova pohromou zahrádkářů, likvidují zahrádky, zeleninu a květiny. Slimáky je nutné sbírat, hubit, nastražovat na ně pasti, chránit květiny, zeleninu, zahrádku apod. V článku se dozvíte, jak proti těmto škůdcům postupovat.