Věděli jste, že než se dostane ledový salát nebo drobné salátové lístky v plastové mističce, které prodávají v supermarketu, na váš stůl, mají za sebou v průměru 1 600 kilometrů a hodiny kodrcání v kamionu? Zrovna jsem takový salát dojedla. Byl výborný. Ale byl to jeden z posledních. Protože zelené listy už raší a brzy bude nová sklizeň: hlávkového salátu, špenátu, rukoly, mizuny nebo polníčku. Pojďte je taky pěstovat. Na záhonech, ve skleníku nebo v truhlíkách na balkoně!
Špenát
Špenát je rychle rostoucí listová zelenina, která si získala oblibu díky své nenáročnosti a vysokému obsahu vitamínů. Díky své schopnosti prospívat i při nižších teplotách se pěstuje hlavně na jaře a na podzim, kdy poskytuje bohatou úrodu čerstvých listů.
Podmínky pro pěstování
Aby špenát dobře rostl, potřebuje vlhkou, humózní půdu, která nezadržuje přebytečnou vodu. Nejlépe se mu daří v polostínu, ale pokud je pravidelně zaléván, snese i přímé slunce.
Semena se vysévají přímo na záhon brzy na jaře nebo na konci léta. Mezi jednotlivými řádky je ideální ponechat rozestup 20–25 cm, což zajistí dostatek prostoru pro růst špenátu a lepší cirkulaci vzduchu. Rostliny klíčí velice rychle, obvykle do týdne.
Péče o rostliny
Špenát potřebuje pravidelnou zálivku, jinak začne předčasně vykvétat a listy budou hořké. Půda by měla být stále mírně vlhká, ale ne přemokřená. V suchém období je vhodné záhon zamulčovat, aby se voda tolik nevypařovala a půda zůstala vlhká co nejdéle.
K dobrému růstu pomůže přihnojení kompostem nebo vyzrálým hnojem, protože špenát si z půdy bere hodně živin. Zároveň je důležité pravidelně odstraňovat plevel, aby měl dostatek prostoru a nebyl oslabený konkurencí.
Ochrana před škůdci a chorobami
Špenát je poměrně odolný, ale může být napaden mšicemi, slimáky nebo plísní. Mšice můžete omezit tím, že v okolí špenátu vysadíte aromatické rostliny, jako je levandule nebo lichořeřišnice. Slimáci se dají odradit například rozhozením popela nebo pilin kolem rostlin.
Pokud se na listech objeví skvrny nebo začnou hnít, je vhodné rostliny vytrhat a nepřelévat půdu, protože přemokření podporuje rozvoj chorob.
Sklizeň a využití
Listy špenátu můžete sklízet postupně, stačí počkat, jakmile dosáhnou dostatečné velikosti. Mladé listy špenátu jsou jemné a hodí se do salátů nebo do smoothie, starší listy jsou spíše vhodné na tepelnou úpravu. Důležité je sklízet listy pravidelně, celková sklizeň by měla proběhnout dříve, než začne špenát kvést. Poté listy ztrácí svou chuť a nejsou příliš dobré.
Špenát je výborný čerstvý, ale můžete ho také zmrazit nebo blanšírovat, aby si uchoval část vitamínu. Mražené listy špenátu se budou v kuchyni hodit po celý rok.
Co se sklizní špenátu?
Ty zelené listy rostou před očima. Včera docela prťavé. Dneska už zase moc velké. Asi nespočítám, kolikrát jsme k večeři chroupali špenátový salát. Čerstvý je nejlepší. Špenát dusím v těstovinové omáčce a vařím v polévce. A aby mi to nebylo v zimě líto, tak zamrazuju.
Vypěstujte špenát, po kterém by se oblízl i Pepek námořník
Loni jsme měli bohatou sklizeň špenátu a věřím, že se dočkáme i letos. Co jsme se navařili dobré špenátové polévky, těstovinových omáček a dalších špenátových dobrot. Pěstování špenátu je nenáročné. Jak na to?
Pěstování špenátu
Chcete si vypěstovat lahodný špenát pro přípravu chutných pokrmů? Tato listová zelenina se sytě zelenou barvou listů naštěstí není na pěstování nijak složitá. S trochou práce a dodržení doporučených postupů si na zahrádce můžete vytvořit úrodu špenátu vhodného téměř k celoroční sklizni.