Sušení je jednou z nejstarších metod uchovávání potravin, která spočívá v odstraňování vody z potravin, aby se zabránilo růstu mikroorganismů a zpomalily se procesy rozkladu.
Sušení je jednou z nejstarších a nejefektivnějších metod konzervace potravin, která zajišťuje jejich dlouhodobé uchování bez nutnosti použití chemických konzervantů. Tato technika spočívá v odstranění vody, čímž se minimalizuje riziko růstu mikroorganismů a plísní. Sušit lze širokou škálu potravin, od ovoce a zeleniny, přes houby, bylinky až po maso. Moderní způsoby sušení využívají sušičky, které proces zrychlují a zlepšují kvalitu výsledného produktu, ale sušit lze také na slunci, v troubě nebo na vzduchu.
Výhodou sušení je zachování většiny vitamínů, minerálů a chutí, což z něj činí ideální metodu pro přípravu domácích zásob nebo zdravých snacků. Správně usušené potraviny si uchovávají svou kvalitu po dlouhé měsíce, a díky skladování při pokojové teplotě nezaberou mnoho místa. Sušení je ekologický a ekonomický způsob, jak snížit plýtvání a využít sezónní přebytky.
Sušení je jednou z nejstarších metod uchovávání potravin, která spočívá v odstraňování vody z potravin, aby se zabránilo růstu mikroorganismů a zpomalily se procesy rozkladu.
Voní jahodami. Sušenými bylinkami. Senem. Ze dne na den se jaro zlomí do léta. Červen stojí za to žít na plno. Co můžete udělat na své zahradě?
Podzim se na pár dnů zahalil do ponurého kabátu. Mlhy, déšť, šero brzy večer, tma pozdě ráno. Přiznám se vám, měla jsem pošmournou náladu. Na zahradě jsem se už rozloučila s rajčaty a jako každý rok nestačily dozrát všechny rajské plody. Do tepla jsem odnesla taky choulostivou bazalku posvátnou a muškáty. To vám na radosti nepřidá, když víte, že se zahradnická sezóna chýlí ke konci. Ale o to víc chodím na procházku a sbírám šípky.
Přichází začátek podzimu a s ním i začátek sbírání ořechů. Pokud jsou stromy zdravé, jsou hojně obsypané a máme co dělat, abychom zvládali ořechy sbírat. Ale co s nimi? Když jich je takové mraky? Samozřejmě že dáme kyblík jednomu sousedi, kyblík druhému sousedovi, ale stejně nám jich dost zbyde. No, nejlepším řešením je si je vzít domů, vyloupat, nasušit a potom je uložit do uzavřené nádoby na zimu. Na cukroví jsou přece ať už namleté ořechy nebo celé výborné, no ne? Pojďme si tedy dneska společně říct, jak nejlépe ořechy usušit a co na druhou stranu nedělat. Hurá do toho!
Již v dávných dobách člověk poznal, že jídlo nemusí vždy okamžitě spotřebovat. Při objevování způsobů a metod konzervování si velmi brzy osvojil i techniku sušení ovoce. A ani stovky a tisíce let, po které se využívá, jí neubraly nic na oblibě a objektivních výhodách. Jaké to jsou? A proč je sušení ovoce to pravé i pro vás?
Šípky jsou malé poklady, které není úplně snadné natrhat v dostatečném množství. U cest i na zahradách jich sice roste celkem hodně, ale jejich trny brání pohodlnému sběru. Pokud se však rozhodneme šípky sbírat, tak děláme moc dobře, protože obsahují velké množství vitamínů. A pokud k tomu přičteme možnost vyrobit z nich skvělé šípkové víno, pak je tu motivace, která překoná i bolest z popíchání a poškrábání.
Mnoho žen doma suší růže, které dostaly. Jejich srdce jim totiž nedovolí vyhodit kytici, která je stále krásná. Problémem však zůstává trvanlivost takové kytice a případné využití nasušených květin. Možná nebudete věřit, ale existuje řada způsobů, jak růže mj. využít a nepřijít tak o emoci, kterou nám do našeho domova přinesly. Jde pouze o to, co nám naše kreativita dovolí.
Možná se to zdá jako něco nemožného, ale rajčata nemusíme spotřebovat hned po sklizni. Ke zvýšení doby jejich trvanlivosti, stačí velmi málo. Usušit je. V našem článku se zaměříme nejen na odpověď na otázku: "Jak sušit rajčata na Slunci?". Ale také se zmíníme o Číně, ve které jsou rajčata sušena opravdu ve velkém. V neposlední řadě se zaměříme i na úskalí, kterých bychom se měli při této činnosti vyvarovat.
Není nad to, dopřát si pořádnou porci čerstvé zeleniny přímo z vlastní zahrádky. Bohužel však její lahodnou chuť si můžeme vychutnávat pouze v letních měsících. Co dělat, když záhonky pokryje vrstva sněhu, která vytváří doslova nehostinné prostředí. Ideálním způsobem, jak si zajistit dostatek zeleniny i pro chladnou zimu je například sušení.
Zázvor je rostlina pocházející z Asie, která je asi metr a půl vysoká. Má krásné žluto-fialové květy. Známá je především svými hlíznatými oddenky, které obsahují stovky esenciálních olejů a minerálů jako je draslík, vápník a železo.