Švestky

Mezi oblíbené ovoce spíše pozdních letních měsíců patří švestky. Do této skupiny ovocných stromů je možné zařadit hned několik slivoní. Typicky jde o klasické evropské švestky, ryngle, slívy, myrobalány, blumy, mirabelky a japonské slivoně. V rámci tohoto rozdělení najdete mnoho odrůd, které se liší svou vhodností do nižších a studenějších poloh i časem dozrávání plodů. Švestky se konzumují čerstvé, připravují se z nich povidla, marmelády, mohou se zamrazit, nebo se stanou materiálem pro slivovici.

Při výběru vhodné odrůdy zvažte také to, jak velký chcete strom. Pokud spíše malý a kompaktní, vybírejte variantu zákrsku. O něco vyšší volbou je polokmen. Celkovou mohutnost a vzrůst stromu určuje také použitá podnož. Pozor si dávejte na některé odrůdy, které nejsou samosprašné a potřebují tak ve své blízkosti kompatibilního opylovače pro zajištění úrody. Vysazování si načasujte ideálně na podzimní měsíce pro bezproblémové jarní rašení nových listů a správné zahájení růstu.

  • Místo pro výsadbu: ideálně teplé a chráněné místo, kde nehrozí jarní mrazíky a silný vítr
  • Nároky na půdu: víceméně všechny půdy jsou vhodné kromě vápenitých a špatně propustných
  • Vzdálenosti mezi jednotlivými stromy: minimálně 4 metry
  • Ošetřování stromů: zavlažování, přihnojování, tvarování letním řezem
  • Škůdci a choroby: vosy poškozující plody, stříbřitost listů, monilióza, bakteriální rakovina
  • Oblíbené odrůdy švestek: Jojo, Carpatin, Hanita, President, Presenta, Stanley, Gabrovska

Co zaseješ, to sklidíš

Přiznám se, že nevím, jestli raději seju, nebo sklízím. Oboje má cosi pěknýho do sebe. Na jaře voní půda svěžestí a očekáváním, na sklonku léta je její parfém zemitější, sebevědomější. Už totiž ví, co vyplodila. A já počítám zavařený sklenice, cibuli v záhonu a rajčata, co ještě (určitě) zčervenají.

Na šípky, na hloh, na trnky. Plním spíž na zimu

Na podzim je ze mně sběrač. Barevnýho listí a taky bobulí. Každý rok suším šípky. Letos přidávám ještě hloh a trnky.

Jak na švestková povidla?

Vypěstovali jste na vaší zahrádce velké množství švestek a nevíte co s nimi? Slivovici dělat nechcete a při konzumaci vám lezou už i ušima. Pak je tu možnost připravit si z nich domácí povidla. Přestože existuje velké množství receptů, rad a tipů a jistě jsou všechny velmi dobré a zajímavé, tak jen ten náš vám napoví, jak na švestková povidla? Pokusíme se vás k nim přivést krok po kroku a věříme, že výsledek bude naprosto skvělý.

Jak připravit švestky na slivovici?

Výroba domácí slivovice je oblíbenou činností milovníků poctivého domácího alkoholu. Vytvoření kvalitní pálenky však předchází celá řada specifických kroků, které je potřeba dodržet. Jakmile máte připravené švestky vhodné pro výrobu slivovice, přichází na řadu výroba kvasu, který se stane základní složkou celé slivovice. Pojďte si projít proces přípravy švestek pěkně krok za krokem.

Jak provést udržovací řez švestek?

Udržovací řez švestky se provádí každoročně. Slouží ke zmlazení stromu. U stromů tím zajistíme jejich vitalitu a tvorbu plodů v dobře přístupných místech. Tento řez se provádí v době rašení a nakvétání. Hlavní věcí, kterou chceme udržovacím řezem dospět, je vypěstování silných kosterních větví. Plodné větve a terminál by neměl přesáhnout délku 30 cm.

Kdy a jak stříhat švestku?

Mezi zahrádkáři patří řez švestek k těm komplikovanějším úkonům. Slivoň, jak se strom správně jmenuje, má totiž velmi křehké dřevo, navíc na nich najdete dvouleté i tříleté větve, na nichž také bývají nejlepší plody. Všechny tyto faktory správný řez ovlivňují. Jak si s ním úspěšně poradit?

Roubování švestek jak na to?

Jestliže se věnujete pěstování ovocných stromů, je vaším cílem vypěstovat ideální odrůdu. Jednou z možností, jak toho dosáhnout, je roubování. Jedná se o metodu, která ovocnářům nabízí široké možnosti, jak získat skutečně skvostné odrůdy, aniž by nakupovali již hotové stromky. Pokud nevíte jak na to, vaším průvodcem se může stát odborná literatura nebo se můžete poradit se zkušeným pěstitelem, který vám v začátcích jistě rád pomůže. Mezi tradiční a velice oblíbené ovocné stromy patří švestka, kterou v našich podmínkách najdeme prakticky na každé zahradě.

Jak se suší švestky?

Dokud neexistovaly lednice, mrazáky nebo konzervanty, jedinou možností, jak udržet potraviny v jedlém stavu, bylo usušit je. Nejen že se nezkazily, byla to taky pořádná dobrota! Proto tento způsob zpracování přetrval až do dnešní doby a stále se těší velké oblibě! Jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce, které sušíme, jsou právě švestky. Dnešní doba plná elektroniky a techniky umožňuje mnohem víc možností a způsobů jak je usušit než doby minulé. Pojďme se mrknout jaké.

Jak uvařit švestková povidla?

Švestková povidla jsou opravdová laskomina, přímo ze světa pohádek. Pokud si tedy budete chtít pochutnat na pravém pohádkovém povidlovém koláči, nebo se vydat s uzlíčkem buchet do světa, určitě bude nejlepší použít povidla domácí. Jak na ně nejlépe vyzrát, se dozvíte v následujících receptech.

Jak sušit švestky v sušičce?

Když se na podzim sklidí švestky, vyvstane otázka, jak je zpracovat, aby se nezkazily. Sušení je nasnadě, ale pokoušet se o něj v troubě není zcela ideální – švestky mají tendenci karamelizovat, protože k nim nemá dostatečný přístup proudící vzduch; je to ulepená, nepříjemná práce. Sušička se k ovoci chová šetrněji.