Trávník
Trávník najdeme prakticky na každé zahrádce. Na některých jsou to trávníky neudržované, málo sekané, na jiných to mohou být kultivované nakrátko střižené trávníky, které vypadají jako koberec. Ať jde o ten či onen trávník, tak vždy rozhoduje to, jak se o něj majitel stará. Zdravý travní porost je krásně zelený, bez suchých zežloutlých částí, plísně a dalších neduh. Hned v úvodu je tak třeba si přiznat, že i o trávník je třeba se dobře starat a znát základní informace, jak jej pěstovat.
Základní informace o pěstování trávníku
- Rozdělení: chladnomilné - prospívají v oblastech s nižšími teplotami 15-24°C, teplomilné - vydrží i při vyšších teplotách (26-35°C)
- Chladnomilné - např. Velká Británie, severní Amerika a Evropa - vysévají se jako druhová směs - výhodou je vyšší odolnost proti chorobám
- Teplomilné - typické pro subtropické a tropické oblasti Jižní Ameriky, Afriky a Asie (např. Zoysia, Cynodon aj.)
- Výběr: je vždy ovlivněn budoucí funkcí trávníku
- Jiný typ trávníku vybíráme pro fotbalové hřiště, jiný pro trávníky vysoké kvality, u kterých nepředpokládáme sešlap a jiné v případech běžného zatravnění nebo pro květinové louky.
- Dbáme vždy na výběr kvalitního kultivaru - směs by tak např. měla obsahovat kostřavu červenou proměnnou, ale také její moderní kultivary jako jsou Frida nebo Lobi. Důvodem je zvýšení odolnosti trávníku vůči chorobám.
- Zakládání trávníku: velmi důležitý krok, který rozhoduje o budoucí hustotě a kvalitě trávníku
- Tvar: může ladit se stylem zahrady nebo může styl zahrady dokonce určovat. Tvar trávníku je pro zahradu důležitý, proto je třeba jej předem promyslet.
- Údržba trávníku: sekání a zastřihávání někdy nutný dosev.
Tráva na zahrádce roste jako zběsilá a je třeba ji sekat. Po seči však přichází zásadní otázka: "Co dělat s posekanou trávou?". Není třeba si z toho dělat hlavu, protože možností je opravdu mnoho. Pojďme se na ně společně podívat tak, aby tráva posloužila a nehyzdila vaši zahrádku.
Bohatý, krásně zelený a bezchybně zastřižený trávník si přeje asi každý majitel zahrady. Dokonalý trávník totiž nemá estetický význam jen sám o sobě, dokáže ale pozvednout celý prostor rodinného domu, chaty či chalupy. Hlavním nepřítele majitele pozemku je však rychle se množící plevel, proti kterému je třeba co nejefektivněji zakročit. Jak s plevelem bojovat?
Založit krásný trávník mnozí považují tak trochu za alchymii, mnohem náročnější je však následná péče o něj. Víte, jak se o různě starý trávník starat, aby byl vždy ozdobou vaší zahrady a přilákal pozornost nejednoho souseda a návštěvy? Přinášíme vám zajímavé informace, které se během cesty za dokonalým zeleným trávníkem budou určitě hodit!
Krásný trávník nevyroste sám od sebe. Pokud nechcete požádat o pomoc odborníky, budete si muset vyčlenit dostatek času na veškerou přípravu i samotné setí. Než se bezhlavě vrhnete do příprav, sepište si konkrétní plán. Každý úkol vyžaduje svůj čas a musí být proveden pečlivě. Důkladná příprava vám pomůže vyhnout se chybám a dosáhnout těch nejlepších výsledků. Ideální měsíce pro výsev trávníků jsou březen, duben, září a začátek října. Nutná je stabilní teplota nad 5 stupňů.
Udržovaný trávník udává dojem z celé zahrady nebo jakéhokoliv zatravněného prostoru. Za vzor je pokládán anglický trávník, který je dlouhodobě pěstován, a to po dobu až padesáti let. Je pravidelně udržován stejně jako trávníky v anglických parcích.
Podzimní rostliny pocházející z daleké Číny a Japonska ve své domovině neslouží jenom k okrase, ale také k užitku. Denivky se totiž používají jako potraviny. Jejich chuť by se v našich poměrech dala přirovnat ke křenu, ovšem poupata denivek chutnají spíše jako fazolové lusky. Předpokládáme, že spíše než váš talíř budou zdobit vaši zahradu, proto si povíme něco o jejich pěstování.
Nerovný pozemek či zahrada je nepříjemnost, která se týká mnoha z nás. Avšak ani zde není třeba zoufat, neboť vám již tradičně přinášíme radu. Dnes tedy o tom, jak srovnat terén pozemku.
Většina z nás touží po hebkém, krásně zeleném trávníku. Ne každému se to povede. Radost ze sytě zeleného pažitu kazí plevel, krtince nebo žluté fleky. Jak dosáhnout vysněného trávníku? Základem je správná a pravidelná péče.
Toužíte po krásně zeleném a perfektně střiženém trávníku jako na světovém fotbalovém stadionu? Trávník vyžaduje důslednou a pravidelnou péči, která zahrnuje nejen zalévání a sekání. Pokud o zelený koberec nedbáme snadno a rychle se v něm začíná množit nezvaný host v podobě mechu, který trávník utlačuje a dusí. Jak s mechem správně a účinně bojovat?