Pěstování salátu
Vypěstovat si chutný domácí salát není až taková dřina, jak by se mohlo zdát. Naopak pěstování salátu patří k těm jednodušším zeleninám na domácí pěstování, protože je velmi nenáročný. V pár krocích si přiblížíme, jak docítit svého křupavého salátu, který Vás svou chutí, oproti kupovanému, mile překvapí.
Výsev a výsadba - Pěstování - Sklizeň - Skladování
Výsev a výsadba:
Svůj vlastní salát si můžete vypěstovat několika způsoby, závislí jste především na měsíci v roce. Jarní odrůdy salátu se sází z předpěstovaných sazenic. Sazeničky salátu umístíte během ledna až února do připravených květináčů nebo kelímku. Výhodou je, že salát není jinak náročný na druh půdy, v kterém by vykořenil. Náročný je pouze na zalívání a to především v době zakořeňování.
Takto předpěstovaný salát pak sázíme do záhonu v období jarních měsíců. Začít se sázením můžete tedy již v březnu. Vhodné je umístění do pařeniště či skleníku. Nejste vlastníkem skleníku? Můžete si pořídit známou bílou netkanou textilii, kterou koupíte v pěstitelských potřebách.
Pokud propásnete období ledna a února na přípravu pro jarní období, nezbývá nic jiného než salát zasadit přímo do půdy. Semínka salátu se do půdy sází ve stejném období jako je tomu u předpěstovaných sazenic, tedy březen až duben. Poslední sázení salátu by pak mělo být v srpnu.
Co se týká přípravy půdy, jak již bylo zmíněno, salát není na zeminu nijak vybíravý. Bohatě mu postačí prokypřená hlíno-písčitá půda. Důležité je půdu zbavit přebytečného plevelu a tento stav udržovat po celou dobu pěstování salátu.
Sazenice se sází do řádků a do hloubky cca jednoho centimetru. Dbejte na to, aby semínka nebyla sypána hustě, čím řidčeji tím lépe, jednotlivé saláty potřebují svůj prostor. Navíc hustě nasázený salát je více náchylný pro šíření chorob a škůdců. Ideální vzdálenost jednotlivých děr je kolem třiceti centimetrů.
Pěstování:
Během pěstování je vhodné salát přihnojit. V případě, že salát roste nedostatečně velký, lze přihnojit zálivkou se směsí dusičnanů.
Co se týká zálivky, ta je důležitá především při počátečním růstu salátu. V období, kdy je již salát nad zemí, nevyžaduje přílišné zalévání. Naopak všeho moc škodí. Pokud budete salát přelévat, může se stát, že začne hnít. Zalévání je vhodné provádět především ráno.
Během pěstování je důležité si dávat pozor nejen na plevel, do salátu se Vám totiž rádi pustí i mšice a při deštivém období slimáci.
Sklizeň:
Salát se sklízí přibližně kolem desátého týdne od výsevu. To, že je salát vhodný ke sklizení poznáte tak, že je pevný a přitom má svou specifickou křehkost listů. Sklízet můžete salát pouze po listech, v tomto případě však musíte počítat s okamžitou konzumací. Samotné listy skladování dlouho nevydrží. Druhou variantou, která je již ke skladování vhodnější, je uříznutí celé hlavy salátu těsně nad zemí.
Skladování:
Skladování je vhodné provádět v chladu. Ideální je salát sklidit ve chvíli, kdy ho plánujete konzumovat například k jídelnímu menu a užít si ho tak zcela čerstvý. Lze ho i na pár dní umístit do lednice, musíte však počítat s tím, že čím déle ho v lednici budete mít, tím více bude povadlý a bude ztrácet svou křehkost.