Úvod

Samozavlažovací truhlíky jak fungují?

Snad každému nadšenci do zahradničení již někdy uschla květina, protože na její zalití jednoduše zapomněl, nebo třeba několik dní nebyl doma. Majitelé samozavlažovacích truhlíků však díky jednoduchému systému květiny každý den zalévat nemusí, a tak na ně čekají krásně rozkvetlé rostliny na jejich zahradách nebo balkónech klidně i po týdenní dovolené. Pokud tedy toužíte po bujných rostlinách, které váš truhlík přímo přerůstají a září barvami, neváhejte a zkuste je.

Základní princip samozavlažovacích truhlíků

Samozavlažovací truhlíky se dělí na dva typy, základ je však pro oba stejný. Jsou rozdělené na dvě části. Ta horní a větší je pro květiny, do které nasypete substrát a zasadíte rostliny stejně jako do klasického truhlíku. Pod ní se však nachází plastová perforovaná podložka, která brání propadávání hlíny do spodní části, v níž se nachází zásoba vody. Voda pak prosakuje nahoru, čímž poskytuje květinám dostatek vody, aniž by v ní přímo stály. Zabráníte proto jak usušení, tak zahnívání rostliny.

Přirozený přísun vody přes kořeny

První typ truhlíku má ve svém mezidně kuželovité výběžky vedoucí až dolů, substrát v nich však není. Rostlina, která vyhledává vodu, prodlužuje své kořeny právě do těchto výběžků, které jsou díky otvorům ve stěnách zaplněné zálivkou. Vezme si tak tolik vody, kolik sama potřebuje.

Knotový systém truhlíků

Druhý typ samozavlažovacích truhlíků přinesl na trh zahradník Petr Lebiš. Jeho inovace spočívá v použití tkaných knotů, které vsakují vodu do sebe. Své konce mají ve spodní části na vodu, přičemž vedou skrz mezidno až do horní části se substrátem. Voda z knotu se potom pozvolna přenáší do hlíny a tím ji soustavně zavlažuje. Tento způsob se rozšířil i mezi jiné značky, rozdíly jsou v množství knotů a v jejich materiálu. Některé totiž mohou vodu vést lépe než jiné.

Příslušenství k vašim truhlíkům

Různé značky přidávají i různé druhy příslušenství. Praktické je pořídit si měřič, který vám ukáže, kolik je uvnitř momentálně vody, anebo se podívat po těch, které obsahují kohoutek pro vypuštění přebytečné zálivky. Rozhodující taktéž může být velikost otvoru, kudy se dovnitř vlévá voda. Některé mají otvor na straně, některé nahoře a existují i květináče s otvorem větším, než je běžné, pro větší pohodlí při manipulaci s konví.  Výhodný je i systém přepadu. Pokud hladina dosáhne určité úrovně, přeteče přes přepad ven z truhlíku a zamezí tak přelití.

Na co si dát pozor při odjezdu z domu?

Plně naplněný truhlík vám může vydržet i několik dní. Dejte si však pozor na příliš slunné až tropické dny, nebo naopak na deštivé dny. Za vysokých teplot bude rostlina potřebovat několik litrů denně, a tak by zásobník vašeho truhlíku nemusel stačit ani přes jednu noc. Pokud však začne pršet vydatným deštěm, vody se v něm bude nacházet příliš. Jestli tedy nevlastníte květináč s přepadem, o rostliny byste mohli přijít.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články