Úvod  › 

Jak sázet brambory?

Jak si můžeme všimnout, v poslední době se velmi často probírá kvalita a původ potravin, prodávaných v supermarketech. Mezi ně patří především ovoce a zelenina. Možností, jak se vyhnout pochybnostem, a také jak ušetřit, je pěstovat si doma na poli nebo na zahradě vlastní. A jednou z potravin, které mají v domácnosti největší spotřebu, jsou právě brambory.

Přípravy na sadbu

Než se pustíme do samotné sadby, je potřeba si obstarat a připravit k tomu vhodné bramborové hlízy. Brambory si předem připravíme naklíčením. Ideální podmínky pro klíčení: dobře větraná místnost, kde nehrozí mrazy, s dostatkem světla. Hlízy rozložíme v jedné vrstvě do nízké bedýnky nebo truhlíku. Sadba je připravena k výsadbě při délce klíčků 1-2,5 cm. Delší klíčky nejsou ideální, hrozí jejich ulomení. Necháváme 3 klíčky na hlízu ostatní odstraníme.

Stejně tak je k sadbě brambor potřeba připravit místo. Potřebujem takové, na které bude dostatečně svítit sluníčko. S místem souvisí půda.Ta by měla být ideálně kyprá, hluboko zoraná. Pokud se ještě před sadbou prohnojí, tím lépe. O to bude zemina bohatší na živiny a tím lepší úrodu můžeme čekat.

Sázení brambor

Samotná sadba probíhá většinou z kraje jara, podle počasí, nejčastěji od poloviny dubna (půda by měla mít teplotu nad 7°C, proto v méně příznivých polohách vysadbu provádíme později).

Brambory sázíme do řádků hlubokých 7-15 cm a jejich vzdálenost je podle odrůdy:

  • rané - 45 cm
  • polorané a pozdní - 65 až 75 cm

Hlízy v jednom řádku opatrně vkládáme na vzdálenost:

  • 35 cm u ranných odrůd
  • 45 cm u poloraných a pozdních
  • alternativně hustěji na 25 - 30 cm

Větší vzdálenosti jsou proto, aby měly rostliny dostatek prostoru, světla, a nebraly si navzájem živiny. Naopak menší vzdálenosti užíváme u malých zahrádek, kde s prostorem zahrádkáři často bojují.

Poté, co všechny naklíčené brambory usadíme do řádku, je zahrneme hlínou, a necháme je růst.

Výsadba naklíčených brambor

Samozřejmě, že v průběhu růstu vyžadují taktéž péči. Je potřeba je okopávat, aby byla půda propustná, zbavovat je plevele, případně je ošetřovat proti parazitům nebo mandelinkám (pravidelný sběr dospělých mandelinek, ale i jejich vajíček a larev). Důležitá je také přirozená závlaha. Postačí k tomu vydatný déšť, ale pokud je sucho, je potřeba rostlinám vodu dodávat ručně.

Nať bramborů

Sklizeň

Období pro sklizeň přichází v létě. Záleží na odrůdě a druhu. Například rané předklíčné brambory sklízíme za 10-12 týdnů od výsadby. Neklamným znamením je odkvět a postupné uvadání natě (nať začíná rozklesat a žloutnout). Nať odřežeme 5 cm od země. Po 2 týdnech kdy se hlízy "utuží" dojde k samotnému vrcholu - sklizni úrody.

Po utužení je potřeba brambory vykopat (vyorat) z řádků, hlízy posbírat, usušit a pak uskladnit, ideálně v chladu. Ideální sklizeň je za suchého slunečného dne. Po vykopání necháme brambory na slunci oschnout. 

Pole by se pak mělo vyčistit od plevele a zbytku natí (nať spálit), okopat, nebo poorat, a připravit pomalu k další sadbě. Ta by však měla být jiného druhu, než bramborová. Běžně se prostory, kde se plodiny pěstují, navzájem mění, aby se omezily útoky parazitů, a aby se půda nevyčerpávala.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.13/5 (24 hlasů)


Související články