Úvod  › 

Které pokojové rostliny jsou škodlivé?

Pokojová rostlina je věc, se kterou se denně setkáváme, máme alespoň nějakou doma, aby nám bylo příjemněji. Zútulňujeme si jimi interiér. Pokud ovšem máme domácího mazlíčka či malé zvídavé dítě, je lepší se některým druhům vyhnout pro jejich jedovatost. Někdy stačí dotek, šťáva z listu, jindy by bylo třeba sníst část rostliny. To je rizikem právě pro naše nejmenší, psi, králíky, křečky, andulky nebo třeba kočky, které okusují velmi rády mladé výhonky a listy. Pokud tyto květiny chcete pěstovat, najděte jim místo, kde na ně vaši miláčci nedosáhnou.

Kaládium

Patří mezi rostliny, které jsou velmi okrasné, má pěkně tvarované listy s krásným vybarvením. Bohužel patří mezi ty rostliny, které jsou jedovaté celé. Otrava se projevuje otokem úst, hrdla, zhorší se dýchání i řeč, při pozření většího množství je smrtelná. Při doteku může podráždit pokožku a je třeba se pořádně omýt.

Hvězdník

Tady pozor! Je velmi snadno zaměnitelný s amarylkou, která však kvete v pozdním létě až na podzim. Hvězdník kvete již mezi lednem a dubnem. Velmi jedovaté jsou cibule, pokud je nemáte v zemi, pečlivě je označte a schovejte, jsou velmi podobné kuchyňské cibuli. Podráždění kůže, ale i zvracení, průjmy, pocení a malátnost jsou běžné projevy otravy.

Filodendron, Monstera

Pro lidi jsou tyto druhy jen mírně toxické, ale zvířátkům mohou způsobit velké potíže. Zvyšuje slinění, ztěžuje polykání potravy, může nastat otok jazyka, zvracení a křeče. Příznaky jsou vyvolávány po požití části rostliny.

Difenbachie

Další krasavice, velmi oblíbená v našich domovech. Její jedovatost je u většiny druhů mírná. Pokud se podráždění sliznice a zvracení neobjeví do půl hodiny, otrava je velmi mírná. U menších dětí bývá průběh horší. V rostlině jsou krystalky šťavelanu vápenátého, který je nebezpečný.

Pryšec

Mléko vytékající z rostliny obsahuje latex, který dráždí kůži, při zasažení oka může způsobit i zákal rohovky. Pokud upadne list nebo rostlinu potřebujete ostříhat, pečlivě zastavte mléčnou šťávu třeba teplou vodou, aby vám nepotřísnila kůži.

Kala

Jed obsahují květy, hlízy i listy. Ty vylučují vodu, která je také jedovatá a způsobuje zarudnutí a alergie. Otravu provází pálení v ústech, otoky, zvracení a křeče.

Asparágus hustokvětý

Možná nevíte, že je příbuzným chřestu, jeho plody jsou však červené bobulky. Pokud ho máte doma, rudé jedovaté kuličky mohou svádět k ochutnání vaše zvídavé dítko.

Zamiokulkas

Krystaly oxalátu způsobují zánět sliznic, projeví se po snědení části rostliny. U koček je to velmi častá otrava.

Glorióza

Hlízy jsou plné ocúnového jedu, který může zavinit ochrnutí i smrt. V Asii se touto květinou prý trávily dvojice z nešťastné lásky.

Míru otravy dokážeme většinou posoudit sami, u dětí a zvířat však nikdy není od věci vyhledat lékařskou pomoc, když máte obavy z průběhu. Jako první pomoc je dobré mléko, voda, cucat led či zmrzlinu, při zasažení oka a kůže je třeba umýt jed pod proudem vody. I manipulace s některými rostlinami, např. přesazování, je lepší provádět v rukavicích. Myslete také na to, že nejen jedy mohou ublížit. Rostliny s trny či ostrými listy mohou způsobit zranění (kaktusy, tchynin jazyk), jiné mají pronikavou vůni (frézie, hyacint, voskovka). Africké fialky zase zadržují na listech hodně prachu, šáchor naopak rozptyluje pyl.

I přes to všechno pěstujme květiny dál, ať máme doma útulno. A pokud doma nechcete nějakou jedovatici, ale přitom vám přijdou krásné, pořiďte si ji třeba do práce.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (2 hlasy)


Související články