Pěstování špenátu
Chcete si vypěstovat lahodný špenát pro přípravu chutných pokrmů? Tato listová zelenina se sytě zelenou barvou listů naštěstí není na pěstování nijak složitá. S trochou práce a dodržení doporučených postupů si na zahrádce můžete vytvořit úrodu špenátu vhodného téměř k celoroční sklizni.
Čas výsevu - Jak vysévat - Pěstování - Sklizeň a skladování
Kdy vysévat špenát
V první řadě si pro výsev vyberte vhodnou odrůdu. Existují totiž odrůdy určené pro pěstování přes zimu a odolné proti namrzání. Špenát vyséváme přímo do půdy na záhonku nejdříve v období března. V chladnějších oblastech a vyšších horských polohách počkejte s výsevem raději až do dubna. Tehdy dostaneme letní sklizeň špenátu.
Jestli chcete spíše více pozdní sklizeň spíše k podzimu, zvolte pro výsev období od června do srpna. Pokud máte připravené zimní odrůdy, vysévat budete od konce srpna až zhruba do října. Tento špenát dozraje na jaře dalšího roku. Jen si musíte dávat pozor, aby mladé rostlinky nebyly poškozeny mrazem.
Užít si tak můžete v zásadě nepřetržitou sklizeň, kdy postupně vyséváte a doséváte nové rostlinky během celé sezóny. Kromě výsevu přímo na záhon je možné s podobným principem provést výsev například do truhlíku či jiné větší nádoby. Tomuto stylu pěstování přizpůsobte také výběr odrůdy.
Jak na výsev špenátu
Protože jde rovnou o výsev na stanoviště, nedávejte semínka příliš blízko k sobě. Jednotlivé řádky by měly být ve vzdálenosti kolem 20 cm s hloubkou přibližně 2 cm.
Velkou výhodu při pěstování špenátu je fakt, že se dobře snáší s ostatními druhy zeleniny. Bez problémů ho tak umístíte naprosto kamkoliv a může posloužit i například jako meziplodina. Jediná možná plodina, do jejíž blízkosti se špenát nehodí, je červená řepa.
Pěstování špenátu
Samotné pěstování špenátu nemá žádné zvláštní nároky a požadavky na péči. Bez větších problémů vám tak rostlinky mohou dorůst téměř sami. Pro lepší úrodu se snažte odstraňovat plevel a případně protrhat příliš hustý výsev, aby jednotlivé rostliny mohly více zesílit. Pomůže i pravidelné okopávání, kdy se ke kořenům dostane více kyslíku. Optimální růst podpoříte pravidelnou zálivkou, která je důležitá hlavně před sklizní. Hnojivo není potřeba, ale dobře připravené a prohnojená půda ještě před výsevem samozřejmě pomůže k bohatší úrodě.
Sklizeň a skladování špenátu
Špenát je možné začít sklízet přibližně od 45. dne po výsevu. Když potřebujete menší množství, dají se uždibovat jednotlivé lístečky. Větší sklizeň odrůdy však spočívá v seřezání všech listů nad zemí.
Protože jde o listovou zeleninu, je potřeba špenát ideálně ihned zpracovat. V omezené míře se dá jíst syrový, ale lepší bývá tepelně zpracovaný. Aby vám povedená úroda zbyla i přes zimu, je nejlepší špenát naporcovat a jednoduše zamrazit. Pro lepší následné zpracování špenát před zamrazením posekejte na menší kousky.