Úvod  ›   › 

Ideální postup, jak usušit kytici růží

Dostali jste nádhernou kytici růží a je vám líto ji vyhodit, i když uvadá? Poradíme vám, jak takovou kytici správně usušit, aby se zachovala její krása. Při správném procesu vám tak vydrží roky.

Vzduchem - Vysoušedlem

Sušení na vzduchu

Odstranění listů květů a zkrácení stonku

Abyste dosáhli co nejhezčího vzhledu, je třeba odstranit uvadající listy květů růží. Dále pak ty, které tam nechceme. Kromě listů květů odstraníme také listy na stonku a trny, pokud je růže má. Stonek poté zkraťte na 15-20 cm.

Zavěšení kytice

Poté, co jste si své růže očistili od nežádoucích květů a listů se můžete přesunout k samotnému zavěšení kytice. Můžete sušit celou kytici najednou anebo jednotlivé růže zvlášť. Pokud je budete sušit zvlášť, můžete je snadno znovu spojit. Svazujte však nejvíce 10 kusů dohromady, při větším počtu by výsledek nebyl tak pěkný. Za prvé, budete potřebovat provázek, který ustřihnete na požadovanou délku, která se odvíjí od toho, v jaké výšce chcete mít růži zavěšenou. Poté už stačí jen provázek pevně přivázat ke stonkům a z druhé strany jej upevnit například nad okno ke garnýži či na ramínko a uložit kytici do šatny. Růže tedy visí hlavičkami dolů, což je vhodné pro narovnání květů, pokud byly předtím zvadlé.

Vhodné prostředí

Nejvhodnějším prostředím pro sušení kytice růží je tmavý, suchý a chladný prostor. Může to být místnost, kterou nevyužíváte tak často, jako je třeba prádelna nebo spíž. Místnost musí být dobře větraná, správná cirkulace vzduchu podporuje sušení. Pokud byste růže vystavili na světlo barva by se značně změnila. Zesvětlila by. Tmavý prostor udrží barvu nebo jí lehce ztmaví, což je jen dobře a vypadá to skvěle.

Doba sušení a následná péče

Pro dokonalé usušení růží je třeba je uskladnit na několik týdnů. Dva až tři týdny jsou ideální doba pro skvělé výsledky. Poté, co kytice uschne, je třeba ji zachovat v ideálním stavu. Pro tento účel poslouží lak na vlasy, který na kytici aplikujete. Posílíte tak strukturu jednotlivých růží a ochráníte je před poškozením či rozpadnutím. Lak na vlasy sprejujte na růže z větší vzdálenosti, alespoň 15-20 cm, abyste je nepoškodili.

Sušení vysoušedlem

Odstranění listů květů a zkrácení stonku

Tento postup je podobný předchozímu, vysušením kytice růží na vzduchu. Začátek je stejný, od růží oddělíte nežádoucí a nevzhledné části a zkrátíte stonek. V tomto případě krátíte stonek na pouhých 5 cm, aby se dalo růži snadno uskladnit v nádobě, ve které ji budeme sušit.

Příprava prostředí pro sušení

Pro tento typ sušení kytice růží budete potřebovat plastovou krabici s víkem, ideálně 6-10 cm vysokou. Dovnitř nasypete vysoušedlo zvané “silikagel“, až po okraj. Růže ponořte do nádoby a nádobu uzavřete. Vysoušedlo je volně dostupné na internetu. Pokud byste ho však nemohli sehnat, postačí vám písek, který má podobné absorpční vlastnosti. Jen doba sušení potrvá o něco déle.

Doba sušení a následná péče

Doba sušení u tohoto způsobu je stejná jako u sušení vzduchem. Nádobu můžete otevřít již po dvou týdnech a pokochat se výsledkem. Růže oklepejte od zbytku vysoušedla, pokud by to nestačilo, otřete velmi jemným štětečkem. Protože bude růže křehká, stejně jako po sušení vzduchem, je třeba její strukturu zachovat pomocí laku na vlasy. Buďte ale obezřetní, abyste kytici nepoškodili.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články