Trápí vás mravenci na zahradě? Zkuste skořici nebo kávu
Když při pletí záhonu omylem kopnu do mraveniště, je mi smutno. Ta drobná zrzavá a černá tělíčka hned začnou kmitat a přenášet larvy sem a tam. Nedávno jsem stála s návštěvou nad sudem s vodou a během toho, co si trhala petrželovou nať, jsem vylovila vosu, která lapala po dechu. „Zachraňuješ vosy?“ Jo. Jsem už taková.
Jsme tvůrci i ničitelé. Čechráme půdu a vyséváme do ní semínka, potom záhony okopáváme, aby rostliny, které chceme, dobře rostly. Mezitím končí na kompostu haldy plevelu. Protože ten na zahradě nechceme. Stejně tak tam nechceme ani škůdce: mravence, slimáky, mšice, mandelinky. Ve čtvrté třídě jsme si s kamarádkou o přestávce povídaly u okna. Mezitím zabila hbitým pohybem venkovský holky mouchu. Řekla jsem jí tenkrát, že mouchy nezabíjím. Příčí se mi to. Přijdu vám zvláštní? Asi taková jsem. Zkouším proto různé „nezabíjecí“ metody: slimáky odrazuju levandulí (a taky doufám, že je muž po dešti občas sesbírá a neřekne mi o tom). Na mšice lákám slunéčka. Třeba tím, že kolem zeleniny vysazuju květiny.
Co odradí mravence?
Ale co s těmi mravenci, kterých je letos vážně moc? I kdybyste jim jejich hnízdečka ničili, moc to nepomůže. Jsou pilní. Budou stavět znovu. Zkuste proto kolem jejich sídla nasypat látky, které je odpudí.
- Nasypte jim do cestičky skořici nebo pálivou papriku.
- Použít můžete i kávovou sedlinu nebo citrusovou kůru.
- Vysaďte kolem záhonů bylinky, které jim nevoní. Třeba levanduli nebo tymián.
Užiteční mravenci
Věřím, že každé zvíře, každá rostlina, má smysl svého bytí. Teď zrovna poslouchám rádio. Přemnožení divočáci jsou téma. Ale vyvraždili jsme vlky, jejich jediné přirozené nepřátele. Kdyby se vlci vrátili… divočáků by nebylo tolik. A co ovce, napadá vás? Dobře je ochrání pastevečtí psi nebo elektronické ohradníky. Ale zpátky k mravencům. Přečtěte si o nich víc tady, třeba na ně nakonec změníte názor :-)