Úvod

Zazimování bylinek: Přikryjte je teplou peřinou

Zbývá pár posledních dnů na zazimování bylinkového záhonu. Některé bylinky zvládnou zimu bez vaší pomoci, jiné potřebují teplou peřinu. 

Bylinky ukládám k spánku doslova i symbolicky. Ukončuju jeden zahradnický rok. Děkuju jim za voňavou a zdravou nadílku. Neloučím se s nimi, jen je přikrývám peřinou z chvojí a přihrnuju jim zeminu, aby je hřála a ochraňovala před holomrazy.

Už před pár dny jsem bylinkový záhon vyplela, ostříhala jsem oschlé větvičky levandule, tymiánu, máty i meduňky. Bylinky voněly i ve slábnoucím podzimním slunci. Pár hrstí bylinkových lístků jsem si ještě odnesla domů a suším je u kamen. Podzimní sklizeň sice není tak silná a aromatická, ale dobře doplní zásoby sušených bylinek na zimu.

Loučení s letničkami a uchování listové petržele

Rozloučila jsem se s letničkami  – koriandrem, koprem i majoránkou. Vytrhala jsem je a odnesla na kompost. Z kadeřavé petržele  jsem odstranila žluté listy. Pokud bude dobré počasí, vydrží dobře i přes zimu – loni jsme měli celý podzim a kus zimy pořád zelené do polévky.

Petržel kadeřavá je dvouletka, pokud jste ji vysévali letos, oblaží vás na jaře znovu zelenými listy a v létě vám vykvete, takže se můžete těšit na vlastní semínka. Listovou petržel také můžete ze země vyjmout, vysadit do květináče a postavit do chladnější části domu. Sklizeň si budete užívat celou zimu.

20161104_135027

Máta a meduňka

Máta a meduňka patří k bylinkám, které se snadno rozrůstají. Mladé výběžky můžete rozsadit do koutů zahrady nebo do dalších bylinkových záhonů. Vsadit si je můžete i do květníků a přenést si je domů. Vydrží vám takto celou zimu. Na jaře je můžete využít jako sazenice nebo jimi někoho obdarovat. Máta a meduňka jsou poměrně odolné byliny, přesto na ně s přihrnutím zeminy a přikrytím chvojím nezapomeňte. Pro jistotu.

20161104_135049

Zimní ochrana bylinkového záhonu

Především středomořské bylinky, jako je levandule, šalvěj nebo tymián, mohou zimu (především holomrazy) těžce snášet. Když jsme se zahradničením začínala, ostříhala jsem celý levandulový keřík dohola. Tak to nedělejte. Čím silnější a zdatnější rostlinka bude, tím lépe. K levanduli, šalvěji, oreganu nebo tymiánu nahrňte zeminu.

Přes trsy bylinek položte chvojí. Někdo používá i listí, ale to hodně zadržuje vlhkost a zahnívá. Především levandule je na vlhkost citlivější. Místo chvojí můžete použít i bílou netkanou textilii, kterou zatěžkáte třeba kameny. Dobrým ochranným pomocníkem je taky mulčovací kůra, kterou můžete vyplnit prostor na záhoně mezi bylinkami.

20161104_135018

Rozmarýn si vezměte domů

Můj první rozmarýn zimu nepřežil. Zmrzl. Uschl. Kdo ví, co přesně mu vadilo. Je rozmarný a dělá čest svému jménu. K zahradníkově škodě a smutným očím. Uchování rozmarýnu přes zimu je už vyšší zahradnická, alespoň podle mých zkušeností a hudrování ostatních pěstitelů. Jestli máte rozmarýn vysazený na záhoně, přesaďte ho do květináče a přeneste ho domů.

Zkuste mu vytvořit dobré podmínky – přechovávejte ho v chladné místnosti, kam jde denní světlo. Občas ho zalévejte, ale pozor na přemokření kořenů. Pokud nemáte nevytápěnou místnost, ale třeba jen temný sklep, přeneste rozmarýn do interiéru, čas od času mu ale dopřejte osvěžení prostřednictvím rozprašovače. Existují i druhy rozmarýnů, které jsou mrazuvzdorné, příkladem je odrůda Faust. Pokud jste si pořídili takovou odrůdu, můžete být přes zimu bez starosti :-)

20161104_135034

A když už je bylinková zahrada zazimovaná?

Je čas popřát bylinkám dobré přezimování, uvařit si čaj, zatopit v kamnech a natáhnout si nohy. I zahradník má občas odpočívat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)