Které pokojové rostliny jsou užitečné?
Rostliny, květiny, všechna zeleň kolem nás má velmi blahodárné účinky. Hlavně na naši psychiku, zelená barva uklidňuje a kousek přírody je vždy nejlepším relaxem. Každý máme nějakou tu květinu doma a, pokud to jde, tak i v práci. Některé rostliny však mohou přinést i další užitek, kromě zkrášlení domova. Pokud si chceme vybrat nějakou novou, zkuste takovou, která vám pomůže s neduhy.
Naduť madagaskarská (Kalanchoe daigremontiana)
Sukulent, který má rád polostín a je znám také jako pokojový žen-Kšen.Šťáva z listů má antiseptické účinky a ničí velké množství různých patogenů. Pomáhá při aftech, paradontóze, kašli, angíně a virózám. Také staví krvácení a je neocenitelným pomocníkem proti vyrážkám, bradavicím, akné, ale také spáleninám a u nehojících se ran (např. bércové vředy).
Gynostema pětilistá (Jiaogulan, pětilistý žen-šen)
Tradiční čínská “bylina nesmrtelnosti”, která může být pěstována na slunci i v polostínu. Jako pokojovka je stálezelený a čaj z něj vyrobený vám prospěje. V Číně, v oblastech, kde se pije hojně, najdete nejvíc lidí nad sto let věku a procentuálně je zde nižší výskyt rakoviny.
Bakopa drobnolistá (Bacopa monnieri)
Opět jedna bylinka, kterou mají v Číně moc rádi a vám se jistě také zalíbí. Pokud máte světlou koupelnu, bude jí tam moc dobře, kromě světla potřebuje ještě velkou vlhkost. Používají se listy čerstvé i sušené, ideálně na čaj. Zlepší rýmu, astma i paměť, pomáhá při Alzheimerově chorobě, poruchách koncentrace i epilepsii. Snižuje oxidaci tuků v krvi a také strach ze stresu.
Angínovník čínský (Belamcanda chinensis)
Květinka, která krášlí. Její různobarevné květy vykvétají postupně, proto kvete velmi dlouho, zvlášť na světlém místě u okna. Mladé listy pomohou při angíně či dalších zánětech krku a chrání hlasivky. Listy se žvýkají, případně se užívá ve formě kloktadla. Oddenek je močopudný, pomůže u chorob močových cest, ledvin, ale i zácpě, nadýmání a revmatismu.
POZOR! Je to velmi silná až mírně toxická bylina. Je dobré ji předem vyzkoušet ve velmi malém množství, aby nedošlo k alergické reakci. Poté je nutné užívat obezřetně. U žvýkání listů se doporučuje maximálně 30 vteřin ne víc než 6x denně.
Rýmovník (Plectranthus amboinicus)
Již název napoví, že pomáhá proti rýmě a nachlazení. V ložnici či dětském pokoji pomůže i jen tak v květináči. Jeho vůně vám pročistí dutiny i během spánku. Při náznaku nachlazení lze vytřít nos listem rýmovníku, můžete si z něj vyrobit i sirup. Lze s ním potírat i různé vyrážky či štípance od hmyzu. A ještě jedna výhoda, v kuchyni vám klidně nahradí šalvěj.
Rdesno vonné (Persicaria odorata)
Neslyšeli jste o něm? A co třeba o vietnamském koriandru či pálivé mátě? I tak je totiž tato bylinka známá. Má antibakteriální, protizánětlivé účinky. Blahodárně působí při různých chorobách kůže včetně akné.
Blahovičník (Eucalyptus)
Jako pokojové rostliny jsou vhodné 2 druhy eukalyptu - blahovičník Gunnův a blahovičník citronový. Listy obsahují vonné silice, které se uvolňují dotykem. Ničí bakterie a opět je skvělý na kašel, průdušky, nachlazení, zánět dutin, bolest v krku a astma. Likviduje i viry jako třeba spála a herpes. Snižuje horečku, mírní bolest hlavy, migrény, desinfikuje rány. Mast se užívá na revma.
Brambořík (Cyclamen)
Rostlinka pomáhající spíše naší psychice. Je vhodná při podrážděnosti a depresivních náladách. Pomáhá proti nespavosti a chronickému únavovému syndromu.
Aloe pravá (Aloe vera)
Královna léčivek v květináčích. Dá se použít prakticky pro celé tělo, upevňuje imunitu, je antibakteriální a protizánětlivá, hojí rány i spáleniny ze slunce. Je hojně užívána ve všemožných krášlících a pečujících mastech, mlécích a maskách. Působí dobře na akné a zažene i žaludeční potíže. Při užívání dužiny si dejte pozor. Pod slupkou je ještě tenká vrstva, která obsahuje latex. Je potřeba ji také sundat, má totiž projímavé účinky. Moc by vám tedy nepomohla. Aloe je také jednou z rostlin, které čistí vzduch. Celou noc je schopna spotřebovávat oxid uhličitý ze vzduchu a vypouštět kyslík.
Rostlin, které čistí vzduch je mnoho. Patří k nim mimo jiné zelenec, tchýnin jazyk, lopatkovec nebo třeba břečťan. A pokud máte v domě třeba mravence, vyžeňte je africkou fialkou.
Využití rostlin v domácnosti může být velmi široké. Je dobré si tedy květiny vybírat i podle jiných vlastností, než těch okrasných, ale při léčení svépomocí myslete na to, že vše se musí opatrně dávkovat a zkoušet.
Související články
- Ako vybrať tú správnu rastlinu do interiéru
- Jak pěstovat vánoční hvězdu?
- Jak rozmnožit vánoční kaktus?
- Které pokojové rostliny jsou škodlivé?
- Které pokojové rostliny jsou užitečné?