V únoru ponořte ruce do země! Je čas předpěstovat rajčata, papriky nebo celer
Malinké semínko položíte něžně do zeminy. Opatrně ho zahrnete. A Zalijete. Postavíte na světlo a teplo. Potom se dějou věci, nad kterými rozum zůstává stát. Droboučký něžný klíček nadzvedne zem a vyklube se na svět. O pár měsíců později se zakousnete do šťavnatého rajčátka. Jestli tohle není zázrak, tak potom co? A vy můžete být u toho!
Ano, je čas začít předpěstovávat: rajčata, listovou zeleninu, papriky nebo celer. Prý tomu přeje i vesmír, jak mi předevčírem pověděla kamarádka. Ostatně, Svatojánský lunární kalendář můžete zkouknout tady. A potom se do toho pustíme.
…
Letos je opravdu zima, sníh už sice místy slezl, ale večer přituhuje. V únoru, na Hromnice, začíná hospodářský rok. I přes tu zimu je cítit, že se cosi děje. Něco visí ve vzduchu. Ptáci švitoří v holých korunách stromů, sluneční paprsky jsou pořád vzdálené, ale pomalu nabírají na intenzitě. Nebude to dlouho trvat. Únor je měsícem předpěstovávání: rajčat, paprik, celeru, lilku, listové zeleniny. V obchodech už najdete semínka různých druhů zeleniny, a protože už určitě máte zahradnický plán, můžete si je zajít nakoupit. Udělejte si taky pořádek ve svých zahradnických věcech. Zjistěte, jestli máte dost květníků, truhlíků a kelímků na výsev. A prohlédněte si zahradnické náčiní, jestli nepotřebuje vyspravit. Zeminu můžete nakopat na kompostu, pokud nebude zmrzlý nebo zasypaný sněhem. Nechte ji orazit v teple, ať semínkům nezpůsobíte šok. Nebo si jednoduše kupte substrát určený pro výsev. Rozmyslete si také, jaké plodiny budete předpěstovávat. Hojně pěstuju rajčata, celer nebo listový salát, takže se mi vyplatí si rostlinky vypiplat, ale jiné sazenice bez výčitek koupím v zahradnictví. Pokud si chcete na balkon vysadit dvě tři rostlinky rajčat nebo na kompost píchnout jednu dýni, asi nemá smysl je předpěstovávat doma. Na druhou stranu, když se zadaří, můžete sazenicemi podělit celé široké příbuzenstvo.
Jak předpěstovat rajčata, papriky nebo salát
Salát je rychlík, roste doslova před očima, ale pokud máte pařeniště nebo skleník a vyberete si odolnou odrůdu, můžete si ho předpěstovat už teď a v brzké jaře ho přesadit. Celer, rajčata nebo papriky potřebují víc času, proto je vhodné je předpěstovávat právě už teď, v únoru nebo na začátku března. Až přejdou květnové mrazíky a začne nastupovat pomalu léto, budou sazenice už dost velké a silné, aby zvládly pobyt venku.
- Semínka rajčat, paprik nebo celeru stačí vysít do substrátu nebo kompostované zeminy – je jedno, jestli do truhlíků nebo květníků. Semínka dávejte několik centimetrů od sebe. Stejně se nevyhnete tomu, že je budete jednou nebo dvakrát přesazovat, než přijdou ven nebo do skleníku.
- Nejlepší místo, kam květníky nebo truhlíky se zasetými semínky postavit, je okenní parapet. Na rostlinky by mělo jít dost světla, ale ne zase příliš. Protože za mocným slunečním svitem se pak sazenice vytahují, takže rostlinky mohou být moc dlouhé a slabé.
- A pak už stačí jen trpělivě zalévat a občas je pochválit, jak hezky rostou. (Vážně to dělám :-))
Přesazení sazenic a péče o ně
Až budou mít sazenice dva lístky, neváhejte je přepíchnout – každou rostlinku do samostatného květníku nebo třeba kelímku od jogurtu. Je to práce piplavá, náročná, ale nutná. Pokud mají rostlinky příliš dlouhý a slabý stonek, což se může stát, při přesazování je vložte níž do země a zeminu přihrňte. Potom je zase postavte na parapet, zalévejte a čekejte, než přijde jejich čas. Rajčata a papriky jsou choulostivé, takže s jejich vysazením ven počkejte až na po třech zmrzlých mužích (jsou v polovině května).
A co dál v únoru na zahradě?
Uvidíte podle počasí. V klidu si ještě užívejte zimních radovánek, masopustu a plesů. Ale jestli vás slunce a vůně země vytáhnou ven, můžete:
- Zrýt záhony, na které už na podzim nebyl čas.
- Záhony, které jste na podzim zryli, stačí načechrat hráběmi nebo rycími vidlemi.
- Zarýt můžete hnůj nebo jiné přírodní hnojivo.
- Vytáhněte plevel, který už sem tam raší.
- Upravte záhony a cesty mezi nimi, zpevněte jejich okraje.
- V březnu, kdy se pustíte do výsevu, jako když to všechno najdete.
Únorové pranostiky
A na závěr něco z kalendářů našich pradědečků a prababiček :-)
- Únor – úmor: kdyby mohl, umořil by v krávě tele a v kobyle hříbě. V únoru by mělo být spotřebována teprve polovina zásob. Jak jste na tom?
- V únoru sníh a led – v létě nanesou včely med.
- Co si únor zazelená – březen si hájí; co si duben zazelená – květen mu to spálí.
- Když větrové na konec února uhodí, moc obilí se na poli neurodí.
- Suchý půst – úrodný rok.
Související články
- Březen je měsíc výsevu. Ředkviček, salátů, mrkve nebo petržele
- Červen na zahradě. Sklízejte, sušte, užívejte si a sázejte
- Červen na zahradě: Miska jahod a výsev zimní zeleniny
- Květen na zahradě. Co vysévat a vysazovat v máji?
- Podzim, ideální doba na založení záhonu
- Únor na zahradě: chystejte záhony a sazenice
- Březen na zahrádce: Co zasít za zeleninu?
- Září v zeleninové zahradě
- Podzimní mulčování záhonů a meditace
- V únoru ponořte ruce do země! Je čas předpěstovat rajčata, papriky nebo celer
- Štědrý den na zahradě. A krásné Vánoce!
- Březen na zahradě? Hustej měsíc. Tohle musím stihnout
- Duben na zahradě dožene březen. Kam dřív skočit?