Úvod  › 

Použití vápna na zahrádce

Jste vlastníky zahrady nebo dokonce pole a záleží vám na vysokých výnosech z půdy? Věřte, že dosáhnout jich nemusí být až tak složité, pokud půdě pravidelně budete dodávat potřebné živiny. Jednou z možností, která je velmi snadná a nestojí mnoho peněz je vápnění. To je velmi důležité a my se mj. pokusíme odpovědět na otázku: "Jaké vápno na zahradu?".

Otázky a odpovědi na úvod

Proč používat vápno?

Zemědělská půda je pěstováním mnoha druhů rostlin vyčerpána a jedním z prvků, který je třeba dodávat je vápník. Jednou z možností, jak jej dodat je vápno. To do půdy nejen dodá potřebné látky a vylepší její strukturu, ale také ji dezinfikuje. Vápno se velmi často používá nejen na likvidaci mechů, ale také ve sklenících. Právě v nich je často voleno vápno dusíkaté, které je schopno likvidovat i zárodky plevelů nebo vajíčka, která nakladli slimáci.

Četnost vápnění

O četnosti vápnění rozhoduje složení půdy. Pokud máte možnost, tak právě její složení doporučujeme předem zjistit. Obvykle se vápní jednou za 3-4 roky, ale někdy se doporučuje vápno využívat v malých dávkách častěji. Díky vápnu je do půdy dodáván potřebný vápník (často i další prvky), které mohou být nejen vyčerpány rostlinami, ale také vyplavovány vodou. 

Kdy vápnit a kdy nikoli?

Vápníme většinou na podzim, popř. v zimě, když není zahrada či pole pokryta sněhem. Určitě neuděláme chybu, pokud vápno aplikujeme hned v úvodu jara. Naopak vápno nikdy nevyužíváme, pokud je pH půdy vyšší než 7,2 nebo v případě, že jsme se rozhodli pěstovat rostliny, které milují kyselou půdu. 

  • Doporučujeme nevápnit, pokud začínáte pěstovat jahody, brambory  nebo hrách
  • Vápno nedoporučujeme kombinovat s chlévskou mrvou

Jaké vápno na zahradu?

Na polích a zahradách s těžkými půdami používáme pálené vápno. Pro ostatní půdy většina zahrádkářů doporučuje vápenec. Pokud budete vápnit trávník, pak je možné použít dražší dolomitický vápenec nebo český vápenec, který je levnější. Mimo to je možné použít i bílé hašené vápno, tzv. Čerťák. Jeho cena je přijatelná a je možné jej dávkovat i v menším množství než je uvedeno na obalu. Pro shrnutí uvedeme v bodech:

  • Pálené vápno - využívá se k vápnění těžkých půd
  • Vápenec - dolomitický nebo český - vhodné pro trávníky
  • Hašené vápno - tzv. Čerťák - cena je přijatelná a lze jej využít na poli i zahradě

Z námi zmíněného je vidět, že se vápnit opravdu vyplatí a to nejen kvůli jeho ceně.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.71/5 (7 hlasů)


Související články