Úvod  › 

Zahradní nástroje

Zahradní nástroje jsou nezbytností, díky které můžete udržovat vaši zahradu krásnou. Dobře vybavená kůlna nebo garáž vám usnadní práci i čas. Jakých je 10 nejčastějších zahradních nástrojů, které by neměly chybět žádnému zahradníkovi nebo zahradnici? Podle čeho je vybrat a na co vše je můžete použít?

1. Rýč 

Důležitým zahradním nástrojem je rýč, hodí se vám pro rytí a přesazování rostlin. Využijete ho na hloubení jam, zarovnání terénu nebo třeba při odstraňování starých kořenů. Existuje více druhů rýčů, které mají rovné, nebo zaoblené ostří. Ostrý rýč se vám bude hodit, pokud máte tvrdší půdu, zaoblené ostří se naopak hodí pro práci s lehčí půdou. Pokud máte větší zahradu a budete rýč používat často, může se vám vyplatit pořídit si rýč s ergonomickou rukojetí, který je o něco komfortnější. 

2. Motyka 

Motyka se hodí na okopávání a provzdušňování půdy, ale pomůže vám také při odstraňování plevele. Motyky jsou dostupné v různých tvarech a velikostech, některé mají oboustranné ostří, které se hodí pro efektivnější práci. Malé motyky se hodí na záhonky, větší motyky jsou potřebné na větší záhony nebo pole. Pokud máte na zahradě tvrdou a udusanou půdu, motyka vám ji pomůže nakypřit a připravit pak na novou výsadbu. 

3. Lopata 

Lopata je dalším důležitým nástrojem, který by neměl chybět ve vaší zahradní výbavě. Bude se vám hodit při přemisťování půdy, písku, kompostu nebo třeba štěrku. K dispozici jsou různé typy lopat – široké, úzké, špičaté nebo rovné. Špičatá lopata je ideální na kopání v tvrdé půdě, zatímco široká se hodí na nakládání a přenášení materiálu. Pokud často pracujete s těžšími materiály, vyplatí se pořídit lopatu s lehkou, ale pevnou hliníkovou rukojetí. 

4. Vidle 

Vidle se hodí na provzdušňování půdy, manipulaci s kompostem nebo přehazování hnoje. Kromě klasických vidlí se často využívají rycí vidle, které usnadňují kypření půdy bez jejího přehnaného obracení. Jsou vhodné zejména pro písčité a lehčí půdy, kde by klasický rýč mohl být příliš agresivní. Pokud potřebujete pracovat s kompostem, vyplatí se pořídit vidle s širokými hroty, které naberou větší množství materiálu. 

5. Zahradní nůžky 

Zahradní nůžky jsou nezbytné pro střihání květin, keřů nebo tenkých větviček. Pro silnější větve se hodí dvouruční nůžky nebo speciální zahradní pilky. Při výběru zahradních nůžek je dobré zohlednit, zda jsou určeny na čerstvé nebo suché dřevo – některé modely jsou přizpůsobené pro konkrétní typ řezu. Pokud chcete práci usnadnit, sáhněte po nůžkách s převodovým mechanismem, které snižují potřebnou sílu při střihu. 

6. Hrábě 

Hrábě slouží k hrabání listí, trávy a srovnávání půdy. Kovové hrábě jsou vhodné na rozprostírání zeminy, zatímco plastové hrábě jsou skvělé na sběr listí a posekané trávy. Pokud máte větší zahradu, doporučujeme pořídit hrábě se širší hlavou, abyste pokryli větší plochu najednou. Naopak na úpravu záhonů a citlivější práci se hodí menší modely s užšími zuby. 

7. Zahradní lopatka 

Malá lopatka je užitečná při sázení květin, bylinek a drobných rostlin. Hodí se také na přemísťování zeminy v květinových záhonech nebo květináčích. Pokud plánujete pěstovat rostliny v nádobách, lopatka se stane vašim nepostradatelným pomocníkem. Existují také speciální lopatky s měřítkem na čepeli, které vám pomohou odměřit hloubku výsadby. 

8. Kropicí konev a hadice 

Bez vody se zahrada neobejde. Kropicí konev je ideální na zalévání menších rostlin, zatímco hadice umožňuje snadnější zavlažování větších ploch. K hadicím můžete připojit různé trysky pro regulaci proudu vody. Pokud máte na pozemku nerovným terén, mohou vám pomoci samonavíjecí hadice, které se po použití snadno smotají. Pro úsporu vody se vyplatí pořídit kapkovou závlahu, která dodává vodu přímo ke kořenům rostlin. 

9. Sekera 

Sekera je potřebná především při zpracování dřeva na topení, ale může se hodit i pro odstraňování starých keřů či stromů. Existují lehčí sekery pro drobnější práce, ale také těžší kalače určené k rozštípání velkých kusů dřeva. Pokud potřebujete sekeru na jemnější úpravy, sáhněte po univerzálním modelu s ergonomickou rukojetí.

10. Zahradní kolečko 

Kolečko je nepostradatelným pomocníkem pro přepravu zeminy, kompostu, dřeva nebo jiného materiálu po zahradě. Existují různé typy koleček – některá mají hlubokou korbu, jiná jsou lehčí a snadněji ovladatelná. Pokud často manipulujete s těžkým nákladem, vyplatí se kolečko s nafukovací pneumatikou, která tlumí nárazy a usnadňuje pohyb po nerovném terénu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)