Úvod  › 

Pěstování zakrslých konifer

Zakrslé konifery jsou ideální volbou pro každého, kdo chce na své zahradě pěstovat jehličnany, ale nemá dostatek prostoru pro jejich větší příbuzné. Pokud je zasadíte na správné místo a dopřejete jim vhodnou péči, budou zdobit vaši zahradu po celý rok.

Proč si vybrat zakrslé konifery?

Na rozdíl od klasických jehličnanů, které mohou během let dorůst několikametrové výšky, zakrslé konifery zůstávají malé a kompaktní. Díky tomu se hodí i do menších prostor a jejich tvar není nutné složitě udržovat. Jsou výbornou volbou pro skalky, nádoby nebo jako lemování záhonů. Navíc jsou extrémně odolné – dobře snášejí mrazy, sucho i měnící se podmínky v půdě.

Dalším plusem je jejich rozmanitost. Některé druhy mají sytě zelenou barvu po celý rok, jiné přecházejí do odstínů modré, stříbrné nebo zlatožluté. Zahrada tak díky nim vypadá zajímavě i v zimních měsících, kdy většina ostatních rostlin odpočívá.

Výsadba krok za krokem

Zakrslé konifery sice nevyžadují složitou péči, ale správná výsadba je klíčová pro jejich dlouhodobý zdravý růst. Pokud si dáte záležet hned na začátku, rostliny se lépe uchytí abude se jim dobře dařit.

1. Výběr stanoviště

Než začnete kopat jámu, zamyslete se, kam koniferu umístíte. Většina druhů preferuje slunné stanoviště, ale některé (například tis) dobře snášejí i polostín. Důležitá je také půda – měla by být dobře propustná, aby se u kořenů nehromadila voda. Pokud máte těžkou, jílovitou zem, přidejte do ní písek nebo štěrk, aby se vylepšila její struktura.

2. Příprava půdy

Půdu v místě výsadby je dobré předem prokypřit. Pokud je příliš chudá, můžete do ní přimíchat trochu kompostu nebo speciální substrát pro jehličnany. Dejte však pozor na přehnojení – konifery nepotřebují mnoho živin, zvláště ne hned při výsadbě.

3. Výkop jámy

Jámu vykopejte alespoň dvakrát širší, než je kořenový bal rostliny. Hloubka by měla být přibližně stejná jako výška balu – pokud by byla rostlina zasazena příliš hluboko, mohla by špatně zakořenit. Na dno jámy můžete přidat drenážní vrstvu (například štěrk nebo keramzit), která pomůže odvádět přebytečnou vodu.

4. Umístění rostliny

Před výsadbou je dobré kořenový bal mírně navlhčit – můžete ho na pár minut dát do nádoby s vodou. Poté rostlinu opatrně vyjměte z květináče a jemně uvolněte kořeny, pokud jsou příliš stlačené. To jim pomůže lépe prorůst do okolní půdy.

Koniferu umístěte do jámy tak, aby byla ve stejné výšce jako v původním květináči. Pokud ji zasadíte příliš hluboko, může trpět hnilobou kořenů, naopak pokud bude příliš vysoko, hrozí její vysychání.

5. Zasypání a zavlažení

Jáma postupně zasypejte připravenou zeminou, kterou kolem kořenů lehce přitlačte, aby nevznikly vzduchové kapsy. Netlačte alepříliš silně – půda by měla zůstat kyprá, aby se do ní dostal kyslík. Po výsadbě rostlinu důkladně zalijte. První týdny je pro mladou rostlinku důležité, aby dostala pravidelnou zálivku.

6. Mulčování

Kolem rostliny je dobré rozprostřít vrstvu mulče (například kůru, drcené jehličí nebo štěpku). Mulč pomůže udržet vlhkost v půdě, zabrání růstu plevelů a zároveň ochrání kořeny před extrémními teplotami.

Pokud jste výsadbu provedli správně, konifera se brzy uchytí a bude zdobit vaši zahradu dlouhé roky. Už za pár sezón se můžete těšit na krásně hustý porost, kterývás bude těšit navíc po celý rok.

Jaké druhy zakrslých konifer zvolit?

  • Borovice kleč – má kompaktní kulovitý tvar, je skvělá na skalky.
  • Tis červený – snese i stín, roste pomalu a má husté, tmavě zelené jehličí.
  • Smrk pichlavý – má modrozelené jehlice, které nádherně kontrastují s ostatními rostlinami.
  • Jedle korejská – je malý stromek s dekorativními šiškami.
  • Cypřišek tupolistý – je pomalu rostoucí druh s vějířovitými větvemi.

Péče o zakrslé konifery

Ačkoliv jsou konifery nenáročné, správná péče jim pomůže udržet krásný tvar a zdravý růst. Pro mladé rostliny je důležitá pravidelná zálivka, především v suchých obdobích. V chladnějších měsících postačí méně vody. Starší konifery jsou odolnější, ale i tak ocení občasné zalití v létě.

Každé jaro je trochu přihnojte pomalu rozpustným hnojivem pro jehličnany. Většina zakrslých konifer přirozeně drží svůj tvar, ale občas je nutné trochu upravit větvičky. Tvarování je dobré provádět ideálně na jaře nebo začátkem léta.

Některé druhy mohou v mrazivých obdobích trpět suchem, proto je vhodné je na podzim důkladně zalít. Rostliny v nádobách přesuňte na chráněné místo nebo květináč obalte jutou, aby kořeny nepromrzly.

Zakrslé konifery jsou skvělým prvkem pro každou zahradu. Ať už je vysadíte do volné půdy nebo si je pořídíte v nádobách na terasu, jejich atraktivní vzhled a oblíbená vůně jehličí vás bude těšit kdykoli, je uvidíte či ucítíte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články