Postup, jak založit pěkný nový trávník
Udržovaný trávník udává dojem z celé zahrady nebo jakéhokoliv zatravněného prostoru. Za vzor je pokládán anglický trávník, který je dlouhodobě pěstován, a to po dobu až padesáti let. Je pravidelně udržován stejně jako trávníky v anglických parcích.
Typy trávníků
Na úvod si představíme typy trávníků, které rozlišujeme. Jako první existuje okrasný parterový trávník. Ten sekáme na výšku 20mm, 30x-60x ročně. Tento typ trávníku je hustý kobercový trávník z jemnolistých trav a je velmi náročný na dodávku živin. Potřebuje vhodné světelné a vlhkostní podmínky.
Dalším typem je parkový rekreační trávník, který je sekán na výšku 30-40mm, 8x-20x ročně. Jde především o veřejnou zeleň a pokrývá zahrady u domů. Je dostatečně odolný proti suchu a naplňuje dobrý estetický dojem. V přiměřené míře snáší dobře zatížení pěším provozem, nebo příležitostnou sportovní aktivitou.
Dále rozlišujeme sportovní zátěžový trávník, ten se seká do výšky 35-40mm, 12x-30x ročně. Pokládá se na sportovní, hrací a odpočinkové zóny. Může být bez problému celoročně vysoce zatěžován.
Posledním typem je krajinný extenzivní trávník. Seká se do výše 60-100mm, 1x-3x ročně. Jde o porosty pěstované ve veřejné a soukromé zeleni, v krajině a u komunikací. Mají luční charakter, jsou druhově bohaté a mají široké spektrum použití, podle jejich aktuálního účelu. Můžou být využity např. jako ochrana proti erozím a většinou jsou u nich kladeny malé nároky na péči.
Zakládání nového trávníku
Při zakládání trávníku je nutné dodržovat některá pravidla a postupy. Nový trávník zakládáme na jaře, nebo na podzim, protože půda dostane dostatek vláhy a přiměřený sluneční svit.
- V první řadě se musíme rozhodnout, jak chceme, aby trávník vypadal, jak ho budeme zatěžovat a kolik času budeme péči o trávník věnovat. Dle těchto parametrů volíme další kroky.
- Volíme výběr osiva trávníku. Můžeme si vybrat z celé řady speciálně sestavených travních směsí. Na jejich obalech jsou vždy sestaveny základní informace o pěstování a vlastnostech, které travní směs splňuje.
- Před výsevem je důležitá příprava půdy. Plocha se vyčistí od kamení, odpadků a kořenů.
- Podle poměrů vláhy v krajině zajistíme v půdě trubkovou drenáž, nebo rozvedeme závlahový systém v případě, že budeme mít trávník o velkém rozsahu.
- Terén oblasti upravíme do požadovaného sklonu.
- Svrchní i spodní vrstvy půdy očistíme od oddenků, drnů, hlíz a kořenů, abychom zabránili růstu plevelů. Plevel můžeme odstranit mechanicky-vyrýváním anebo chemicky-postřikem.
- Vyčištěná půda se řádně prokypří do hloubky 15-20cm a zahnojíme ji fosforem, sírou a draslíkem, který zakoupíme ve formě průmyslového hnojiva. Pokud je půda kyselá, přidáme vápno. Základem pro trávník jsou živiny, můžete si vybrat z nepřeberného množství přípravků, které nabízejí naše hobbymarkety.
- Je-li půda jílovitá, přidáme do ní písek, jelikož se trávníkům daří ve středně těžkých půdách. Příliš lehkou půdu promícháme s humusovitými substráty.
- Na upravené podloží rozmístíme vegetační vrstvu do výše 10-20cm. Může to být chráněná zemina nebo ornice. Doporučuje se také písek.
- Připravenou půdu necháme tři týdny odpočívat.
- Po tomto období opět odstraníme nově rostoucí plevel.
- Kovovými hráběmi uhrabeme povrch.
- Můžeme začít se setím, a to buď ručně, nebo za použití secího strojku. Také můžeme smíchat směs se substrátem, aby se nám dobře rozmisťovala po ploše.
- Nakonec uhrábneme kovovými hráběmi a utlačíme prknem.
- Osetou plochu stále zaléváme, protože nesmí přeschnout.
- Tráva vyklíčí asi za týden. Vlhkou půdu udržujeme i nadále, celkově po dobu čtyř týdnů.
- Utvoří se nám hustý koberec, který je v této fázi už plně soběstačný. Poprvé jej můžeme sekat až po osmi týdnech.