Zelenina jako lék proti chřipce
Je sychravo, ale voňavo. Aspoň u nás v chalupě. Voní tady zeleninová polévka, česnek a strouhaná mrkev. Posiluju imunitu. Místo do lékárny si zajdu na zahrádku.
Věřím, že pěstování zeleniny je léčivé. Léčí naše tělo, duši i mysl. Při práci na čerstvém vzduchu se protáhnu líp než v posilovně. A vyčistím si mysl. Třeba když vytrhávám plevel ze země, představuju si, že je moje myšlenka, která mě zrovna tlačí, tíží, trápí, je právě tím plevelem. S vytrhnutím mizí. A potom ty krásné plody, které nám země dává v období sklizně. Jsou voňavé, šťavnaté a naplněné vitamíny. Aby se naše tělo mohlo bránit nachlazení a nechytlo kdejakej bacil vyprsknutý kolemjdoucím, potřebuje na podzim naši péči. Když se brzy smráká, jdu si brzy lehnout. Přes zimu víc spím. Zpomalím. Jsem vláčnější. Piju šípkový čaj a vařím si zeleninové polévky. Občas si topinky natřu česnekem nebo si k obědu nandám mističku kysaného zelí – prý tak do sebe dostanu přesně tolik vitamínu C, kolik na den potřebuju. A co si člověk, takhle v teple u kamen, když se prošel v lese na čerstvém vzduchu, může přát? Podzim je vlastně báječnej. Tak se do něj zakousněte!
Česnek
Když mám takovej ten pocit, že by mohla přijít rýmička nebo chřipka, jdu si pro česnek. Opeču si chleba a natřu si ho tak velkou vrstvou česneku, až to na jazyku štípe. Piju čaj z bezového a lipového květu slazený medem. Česneku věřím. Věřím jeho silným účinkům. Večer zalehnu a ráno se budím (musím to zaklepat), zase svěží. Česnek má protizánětlivé účinky. Posiluje odolnost organismu. Je voňavý. Je skvělý. Je to přírodní antibiotikum.
Cibule
Cibule je zázrak. Snadno se pěstuje a hojně se používá v lidovém léčitelství. Určitě si ji pamatujete z dětství, když vám maminka láskyplně připravovala sirup. Nadrobno nakrájela cibuli, zalila ji medem a až pustila šťávu, papali jste ji po lžičkách. Takový lahodný sirup si připravte i v dospělosti, ta láskyplná ruka mámy byla možná léčivější, ale i tak vám sirup pomůže proti kašli, chrapotu a nachlazení.
Černá ředkev
Černou ředkev pěstuju víc jako lék než zeleninu. Je ostrá. Silná. Palčivá. Spouští mi nudle, a to potřebuju. Aby šly ven, aby se mi uvolnilo dýchání. Taky z černé ředkve si můžete připravit domácí sirup proti kašli a nachlazení. Uvnitř vydlabejte jemný důlek a naplňte ho medem. Ujídejte po lžičkách. Víc o účincích černé ředkev tady.
Mrkev
Mrkev je zázračná. Sladká, voňavá, plná vitamínu A. Ten potřebuju. Občas mám unavené oči z toho psaní na počítači. Tak si ji strouhám. Třeba i s jablkem, které je šťavnaté a překypuje vlákninou. Taková mrkev nastrouhaná s jabkem je docela jednoduchá blbost. Ale skvělá blbost.
Kysané zelí
Říká se: zelí a brambory v chalupě, přežiješ zimu. Naložit si zelí, nejlíp vlastnoručně vypěstované, je to nejlepší, co na zimu můžete udělat. Stačí jen to zelí, sůl a kmín. Kysané zelí má obrovsky moc vitamínu C. Víc než všechny ty pomeranče a grepy a bůhvíco ještě. Stačí ta jedna docela malá mistička denně.