Jak zpracovat křen?
Křen. Celým názvem křen selský, latinsky Armoracia rusticana. Všichni ho známe, spousta lidí ho nemá ráda. Přitom je to obrovská delikatesa! A nejen to! Je také velmi zdravý. Naše babičky a dědečkové si ovšem zabíjačku bez křenu představit nedokážou. A protože v celku jako třeba mrkev ho nikdo z nás chroupat nehodlá, já mám pro vás hned několik tipů, co s tímto bílým zázrakem udělat. Ale vězte, že je to jen zlomek.
Na co všechno je křen dobrý?
Křen pomáhá téměř na všechno, co vás napadne. Hodí se, když vás něco trápí, i v době rekonvalescence, jelikož celkově napomáhá posilovat organismus. Vykazuje antibiotické účinky, ale vyplatí se ho konzumovat i po léčbě antibiotiky, díky jeho schopnosti obnovovat střevní mikrofloru. Díky svým antiseptickým účinkům je to patrně nejsnazší způsob léčby zánětů ať už močových, tak dýchacích cest, a to i při rýmě a kašli. Ale pozor! Tento zdravotník si poradí i s problémy pohybového aparátu! Ale moc to s ním nepřehánějte. Nejen, že pěkně pálí, ale je i močopudný, takže cpete-li se denně tímto bílým zázrakem a běháte v noci na záchod, prostatou to nebude.
Křen jako příloha
Budeme potřebovat:
- Křen
- Jablka
Postup:
- Očistíme kořen buď oškrábáním jako brambory, což je lepší varianta, nebo (nejste-li přílišné citlivky) stačí ho pouze pořádně omýt vodou, nejlépe nějakým kartáčkem.
- Vezmeme struhadlo a křen nastrouháme do misky.
- Oloupeme 1-2 jablka (to podle množství křenu)
- Jablka taktéž nastrouháme a přidáme ke křenu.
- Dobře promícháme a podáváme například k masu nebo klobáse.
TIP: Pokud třeba grilujete a počítáte s tím, že vám tato směs bude stát na stole dlouho, je dobré ji zakápnout trochou citronové šťávy, aby nezačala hnědnout.
Křenový obklad
Pokud vás trápí bolavé klouby a různé masti vám třeba dráždí pokožku, nebo se zkrátka chcete léčit přírodní cestou, postupujte takto:
Budeme potřebovat:
- Křen
- Mouka
- Sádlo
Postup:
- Křen i se slupkou nastrouháme na jemném struhadle.
- V misce smícháme křen, mouku a sádlo v poměru 5:3:1.
- Připravíme si šátek a igelitový pytlík nebo potravinářskou folii.
- Na ni směs, lidově řečeno, vykydneme a vytvoříme souměrně tlustou placičku.
- Placku přiložíme na bolavé místo a převážeme šátkem či obvazem. Zkrátka tak, aby to drželo tam, kde má.
- Obklad ponecháme cca 20 minut.
Poznámka: V případě, že vás bude křen příliš pálit, raději ho odstraňte dřív. Mohlo by se totiž stát, že narazíte na příliš agresivní exemplář a mohl by vás popálit. Až se kůže zklidní, můžete placku opět přiložit.
Křen na inhalaci
Pokud vám ztrpčuje život rýma, které se nemůžete zbavit, nepříjemný kašel nebo ucpané dutiny, nejlepší pomoc je inhalace. I k tomuto účelu se dá křeník využít!
Budeme potřebovat:
- Křen
- Voda
- Hrnec
- Ručník
Postup:
- Očištěný křen pro změnu nastrouháme!
- Necháme ohřát vodu (v mikrovlnné troubě či na plotně) na takovou teplotu, aby se z ní lehce kouřilo, ale byli jste schopni nad ní udržet obličej.
- Přidáme nastrouhaný křen. Na 3 litry vody připadá právě jedna polévková lžíce křenu.
- Dáme hlavu nad vodu, přikryjeme ručníkem a zhluboka dýcháme, dokud voda hřeje.
Zlepšovák
I když znojemské okurky jsou ve světě vyhlášené a už se v podstatě dají považovat za národní kulturní dědictví, stále mnohé rodiny raději spoléhají samy na sebe a své zdroje. Často se ovšem stane, že nálev způsobí změknutí, odborně řečeno “rozblemcání“, okurků. Je to velmi jednoduché. Kořen křene očistíte a nakrájíte na kolečka. Podle tloušťky kořene můžete kolečka ještě rozpůlit a do každé lahve stačí jeden tento kousek. Tadá! Na chuti to nic nezmění a okurky vám zůstanou krásně křehké!
Související články
- Křen (popis + pěstování)
- Jak zpracovat křen?
- Jak uchovat nastrouhaný křen?
- Jak uchovat strouhaný křen?